Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak staré hroby se už mohou vykrádat?

18. 05. 2010 12:20:20
Je to docela zvláštní. Lidé jsou pohřbeni, ale po nějaké době jsou hroby pod různými záminkami otvírány. Když s tím souhlasí úřad, je to legální. Když na to není "papír s bumážkou", je to vykrádání.
Bude vykraden?Bude vykraden?

Čtu v tisku a občas i vidím třeba v televizi, jak s velkou slávou byl otevřen nějaký hrob, věci tam uložené byly rozebrány, odvezeny a kdesi uloženy, tělo bylo prozkoumáno a odvezeno tam a tam. Většinou jde o velmi staré hroby, hrobky, a podobně, ale často i o hroby zemřelých relativně nedávno. Třeba za války před 65ti roky. Anebo ještě pozdější - jugoslávský konflikt. Občas jsou k vidění i případy ještě novější.

Hroby otevírané z důvodu kriminalistických jsou zřejmě nejpřijatelnějším důvodem. Zde to má asi své opodstatnění z hlediska práva, námitky pravděpodobně nejsou ani ze strany pozůstalých. Smysl je zřejmý - zjištění, či ověření, zda došlo k nějakému trestnému činu za účelem získání důkazů proti tomu, kdo ho způsobil.

Otevírání hrobů z důvodů historických, dokumentačních a "v zájmu kulturního dědictví" je svým způsobem rozporuplné a podivné. Tady žádné souhlasy pozůstalých nejsou a většinou ani být nemohou. Takže o otevření hrobu, či hrobky rozhodne jakýsi úřad. Dokonce existují skupiny lidí, které se hledání starých hrobů zcela plánovitě věnují. Ať jde o archeology, historiky anebo třeba prosté vykradače, které zajímají jen cenné a zajímavé předměty pro vlastní obohacení, případně rozšíření vlastní sbírky. Na první případ je nahlíženo jako na věc bohulibou, záslužnou a potřebnou, na druhý případ jako na zlodějství, zneuctění hrobů a památky zesnulých. Jediným kritériem, které konkrétní otevření hrobu dělí, je štemplík od úřadu. Úřad štempl vydal, otevření hrobu je v zájmu národa. Úřad štempl nevydal, jde o vykrádání a zneuctění. Hranici co je vykrádání, ale předevšem co je "čest", tedy stanovuje úřad případ od případu.

Důsledky jsou ovšem docela podobné. Hrob byl otevřen, věci z něho, které patřily zemřelému nebo případně pozůstalým, byly z hrobu odneseny kamsi jinam. V jednom případě do nějakého depozitáře, archivu, ve druhém případě domů. Lze předpokládat, že většina věcí odnesených domů se časem objeví kdesi na trhu. Z hlediska morálního z pohledu toho zemřelého a pozůstalých v tom vlastně není až tak velký rozdíl. Jeho hrob byl prostě vypleněn. Někdy s razítkem, někdy bez razítka. Ta druhá fáze, co se s věcmi odnesenými z hrobu nebo hrobky děje, je už pochopitelně odlišná. V prvním případě alespoň některé věci zmizí v depozitářích, přičemž na cestě mezi hrobem a depozitářem se jich pár "vypaří". Občas se něco ukáže na nějaké výstavě nebo v muzeu. Ve druhém případě si věci z hrobu přivlastní vykradač hrobů, který krade obvykle z důvodů zištných, ale někdy i sběratelských. V jednom případě se objevuje, ve druhém krade. Dělícím kritériem je úřední razítko.

Z pohledu zemřelých a pozůstalých je to vlastně v obou případech stejné. Kdosi přišel, vybral hrob, zneuctil památku zemřelého a odešel. Z pohledu zájmů veřejnosti jsou "oficiálně" vybrané hroby charakterizovány až jako heroické záslužné činy. Je to tak trochu rozporuplné. Má zvítězit pieta pro zemřelého nebo "kulturní" zájem?

Související otázka je, jak staré hroby už je vhodné a přijatelné otevírat a vybrané věci z hrobu vystavovat? Je to 1000 let? 100 let? Anebo 10 let? Nebo snad ještě méně? Kdo tu hranici stanovuje?

Pamatuji si, že před asi 15ti roky byla výstava věcí vybraných z hrobů po celém světě. Nebyl jsem tam, připadá mi to tak nějak nevkusné, podivné, ne zrovna košér. Pár fotek proběhlo tiskem, byly tam pozůstatky různých koster v různém stavu, několik různých lebek, sem tam nějaký zub, všelijaké ozdoby a amulety zemřelých a zbytky jejich oděvů. Šlo o pozůstatky staré tisíce let, stovky let, ale v některých případech s bídou desítky let. To znamená, že kdesi byly otevřeny hroby nějakých lidí, co zemřeli někdy v devadesátých letech minulého století. Moc jsem nepochopil důvody...

Napadla mne docela dost hloupá myšlenka, že by stálo za úvahu, aby byl zřízen nějaký Úřad pro cennosti zemřelých. Prostě samotné holé tělo by se běžně pohřbilo a všechno ostatní, co by do toho hrobu normálně přišlo, by se odevzdalo na tomto úřadě v zájmu blaha a kultury národa. Pak by hroby už nemělo smysl otevírat s výjimkou těch kriminalistických případů a zcela jistě by rapidně ubylo těch, co na vykrádání hrobů nemají úřední razítko. A úřad by neměl práci s rozhodováním, které vykradení hrobu je v zájmu kultury a blaha národa a které je sprostá zlodějna.

Autor: Milan Soušek | úterý 18.5.2010 12:20 | karma článku: 12.74 | přečteno: 1841x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Voda a její místo ve starověkém Egyptě

Voda jako životodárný element byla již v minulosti integrována do systému víry dávných civilizací a do jazyka starověkého mýtu. Voda představovala v těchto mýtech element, z kterého vystupoval stvořitel světa.

25.6.2017 v 7:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 87 |

Karel Sýkora

New Order – True Faith

New Order skládali True Faith až ve studiu a když Bernard Sumner ještě neměl hotový text, tak ho snad omylem(?) zamkli v bytě bez telefonu a bez jídla, takže večer ho našli vzteklého, hladového, ale s hotovým textem.

25.6.2017 v 6:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 |

Martin Mařák

Švehlík, Extempore, Pepa Nos & Zikkurat, Veselí nad Moravou, 1981

Buduj vlast, posílíš mír. Úkoly sedmé pětiletky splníme! Hlásal velkými rudými písmeny nápis nad hezky namalovaným usmívajícím se úderníkem s lopatou, zatímco zděšené babičky se křižovaly při pohledu na tu Sodomu a Gomoru.

24.6.2017 v 16:12 | Karma článku: 9.67 | Přečteno: 317 | Diskuse

Martin Faltýn

Čertoviny? - Budou!

Včera jsem si zahrál v právě natáčené pohádce Zdeňka Trošky s názvem "Čertoviny". Dovolte mi vás trochu provést včerejším filmováním a také vám ukázat exkluzivní detaily, které jen tak neuvidíte.

24.6.2017 v 9:54 | Karma článku: 15.47 | Přečteno: 250 | Diskuse

Karel Sýkora

Dobrý běh křesťanské víry

HledamBoha.cz se snaží srozumitelně prezentovat křesťanství prostřednictvím digitálních médií. Naším snem je, aby každý člověk v České republice měl možnost najít, poznat a sdílet dobrou zprávu o Ježíši.

24.6.2017 v 9:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 |
Počet článků 89 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3722
Apolitik s vytříbeným vkusem pro nevhodno.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.