Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pane Kocábe, jste ministr pro lidská práva Romů nebo všech lidí?

5. 03. 2010 9:30:30
Citace ze stránek www.vlada.cz: Ministr Michael Kocáb a jeho spolupracovníci mají ambici být přirozeně a důsledně empatickými při řešení problematiky každodenního života občanů, kteří absenci lidských práv pociťují.

Pane Kocábe, pane ministře pro lidská práva!

Dovolte mi pár slov k zaměření Vaší práce. Oblast lidských práv je skutečně důležitá, vždyť byrokratická státní mašinérie může prostě tu a tam pominout něco, co by se zanedbat nemělo a proto je docela dobré mít někoho, kdo se o ty přehlédnuté, zapomenuté, či neřešené věci z hlediska práv lidí a občanů stará. A to jste nyní po paní Stehlíkové právě Vy.

Paní Džamila je původem cizinka. A tak se asi nebylo moc co divit, že její snaha se často upřela právě tímto směrem k menšinovým skupinám občanů. Když dané téma vyšumělo, přešla i na další záležitosti. Sice byla většina jejích snah často spíše úsměvná, nicméně z jejího pohledu snad i pochopitelná. Později byla odstavena, neboť souhrn jejích aktivit vlastně svojí směšností škodil vládě. A právě Vy jste paní Džamilu nahradil.

Člověk by tedy očekával, že některé věci po paní Stehlíkové sice převezmete, ale že se budete věnovat spíše zásadním problémům, které z hlediska lidských práv trápí převážné skupiny obyvatel České republiky. Zatím jste se soustředil na cikánskou otázku, na problémy bezdomovců, na Chomutovskou kauzu a nevím, zda to nakonec nezaniklo, také snad na rodinné poměry v českých domácnostech (nevím jak nakonec dopadlo vaše kreslené leporelo pro nezbedné rodiče). Bohužel se stále věnujete otázkám sice důležitým, nicméně marginálním a vynecháváte tak zcela zásadní věci, které se týkají většiny obyvatel České Republiky. O co jde? No, o docela dost věcí, tady je pár příkladů:

1. Proč se nezajímáte o lidská práva například v oblasti voleb a následných politických služeb? Nebo není snad právo lidí - voličů, když se pro někoho rozhodnou na základě jeho předvolebních slibů, aby to, co bylo slíbeno, bylo také plněno? Nebo se domníváte, že práva lidí - voličů končí na úrovni provedení volby? Rozhodně tomu tak není. To je totéž, jakobyste chtěl tvrdit, že záruka na nějaký produkt nebo službu v obchodě zaniká okamžikem jeho zakoupení občanem. Když mi někdo něco nabídne a mně se to líbí, tak si to jdu koupit a samozřejmě mám legislativně zaručeno, že to zboží nebo služba musí splňovat nějaké podmínky, o kterých jsem byl předem informován. V opačném případě o mám zákonné právo to vrátit, vyměnit. Nemyslím, že by volby byly na nějaké podřadnější rovině, než třeba televizor nebo zájezd. Zkuste se tedy zasadit o to, aby právě tato služba na základě volby lidí - voličů, tedy služba celému národu, celé republice a všem lidem, byla zajištěna a dodržena i zde. Lidé mají nepochybně nárok na to, aby služba, pro kterou se rozhodli, byla plnohodnotná podle toho, na základě čeho se ten výběr voliče uskutečnil. Nedomnívám se, že tak zásadní služba by měla být postavena právně níže, než je třeba nákup hodinek. Ty, když nepůjdou, mám právo vyměnit. Není právem lidí - voličů, tedy lidským právem vyměnit i ty zvolené, kteří "mají jiné vlastnosti", než bylo prezentováno "před nákupem", tedy před volbami?

2. Jak dozíráte na lidská práva v oblasti třeba zdravotní péče? Má člověk právo, když už je ta služba plně nebo částečně dotyčným placena, aby byla plná, kompletní, kvalitní a aby s člověkem bylo nakládáno podle základních pravidel slušného a profesionálního jednání a chování? Nebo tady se nejedná podle Vás o službu a lidské právo na zdraví a komplexně profesionální a nejlépe možný přístup ke každému člověku - spotřebiteli těch služeb? Má na takovou věc člověk právo nebo nemá? Pokud má a není to dodržováno, proč se nezasazujete, aby práva lidí, tedy lidská práva, v oblasti zdravotnictví byla plně dodržována a respektována? Nebo se domnváte, že toto právo není právo lidí, tedy lidské právo? A čí je to tedy právo?

3. Jak se stavíte jako ministr pro lidská práva k oboru například potravinářství? Je lidským právem, aby člověk nebyl šizen, aby nebyl mystifikován a záměrně obelháván výrobci o tom, co vlastně člověk jí? Je Vám lhostejné, že kupujete třeba masný výrobek, který nemá ani gram masa a nikdy jej ani neviděl? Má člověk své právo, tedy lidské právo, aby při zakupování potraviny dostal to, co je deklarováno že to je a ne zcela něco jiného, co se tak vlastně ani jmenovat nemůže, protože to prostě je něco jiného, jen ne to, jak to bylo pojmenováno? A myslíte si, že skutečně není lidským právem bránit se tomu, aby něčím, co si v dobré víře koupí, byl pomalu tráven? Je zde důležitější právo lidí, tedy lidské právo nebo právo výrobce, tedy něco vyrobit a pod zcela jiným nepravdivým názvem to prodávat? Co je, pane ministře, víc? Mohl byste se věnovat právům lidí na pravdivé informace třeba i v tomto oboru?

4. Vaše poslední aktivita má pravděpodobně ochránit nás, obyčejné, nezkušené, co bez výkladu nějakého odborníka na správnou ideologii tápou a pak dělají úplné nesmysly. Pane Kocábe, věřte, že i ti dole mají vlastní názor a dokáží se popasovat a srovnat s různými situacemi a názory. A tak Vaše snaha o naši ochranu je jednoduše řečeno směšná, neoprávněná a až škodlivá. Nevím, proč jste se rozhodl vznášet námitky proti vysílání starých zpráv v televizi a ochraňovat před nimi nás, obyčejné lidi, abychom snad ve svých myslích nezbloudili. Přitom Vám ani nevadí jiné běžně vysílané pořady, seriály, filmy a dokumenty protkané hlubokým totalitním komunismem. Proč se nezasazujete o zastavení vysílání i těchto pořadů, z nichž některé jsou demagogičtější, než ty Vámi propírané zprávy? Jde i zde o práva lidí, tedy lidská práva? Třeba práva na svobodným přístup k informacím? Nebo chcete znovu zakládat trezory a sem ukládat Vám nepasující filmy, pořady a jinou tvorbu? A co kdybychom přešli na náboženské ideologie, možná byste mohl vystoupit i proti nábožensky založené tvorbě? Myslím, že tohle je Vaše ukázka nesprávně chápaných lidských práv. Pane Kocábe, nebojte, my už se s tím nějak probereme a v těch svých hlavách si to srovnáme..., i bez Vás.

Je to jen pár příkladů, že práva lidí skutečně nejsou, pane ministře Kocábe, jen práva Romů na další a další sociální přídavky, práva neplatičů na shovívavost, práva osob stejného pohlaví na výchovu dětí, atd. atd. Určitě by se dalo nalézt dalších mnoho příkladů, jak jsou práva lidí různě ignorována, pošlapávána, případně zcela upírána. Nebylo by možné, pane ministře Kocábe, abyste se alespoň občas zajímal o problémy většinového obyvatelstva a jejich práv coby lidí, tedy lidských práv (považujete-li tedy většinovou část obyvatelstva za lidi)? Asi se možná budete snažit namítat: "Ale vždyť třeba ty volby lidská práva jsou, je to zajištěno a co je po nich, to už lidská práva nejsou!" Opravdu si to tak myslíte? Že lidské právo končí okamžikem vhození volebního lístku do volební urny? A to, co je potom, to už právo lidí není? Jinými slovy, lidé, voliči jako jediní mají tu neuvěřitelnou výsadu, že mohou koupit (čti volit) s tím, že potom už nemají a nemohou mít nárok na nic, a to ani v případě zcela jasných a zjevných vad? Anebo to už není právo lidí, tedy lidské právo? A čí to tedy je právo?

Věřím, že se ve své činnosti nebudete omezovat jen na ta lidská práva, která jsou jako lidská práva někde deklarována, sepsána a zveřejněna jako úplný a konečný seznam. Práva lidí, domnívám se, nelze nikdy sepsat jako ukončený a definitivní seznam. Život a vývoj přináší různé změny, různé úhly pohledů a nové situace. Vždy by však mělo jít o to, že lidé mají nějaká práva, tedy lidská práva a těmito právy by se měla lidská, tedy právní lidská společnost zabývat. A Vy jste ten, kdo je k tomu nyní určen a lidmi, jejichž právy se máte zabývat, jste také placen. Prosím, abyste na to nezapomínal a neřešil pouze problémy marginálního typu nebo týkající se jen malých skupin obyvatelstva republiky. Pusťte se i do věcí zásadních, jež leží na srdci nám všem.

Předem Vám za to děkuji

Milan Soušek, (člověk)

Autor: Milan Soušek | pátek 5.3.2010 9:30 | karma článku: 32.28 | přečteno: 2244x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Hana Daňková

Nebezpečný kruhový objezd.

Že by dobrá zpráva pro hledače kovů? Naleznete-li vzácnost, můžete ji komukoliv prodat, a nejlépe do zahraničí, tam si toho na rozdíl od nás váží

18.10.2017 v 22:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Dvořák

Stávka v bílém

Praktičtí lékaři a někteří soukromí specialisté šli do stávky.Respektive nešli do ordinací a nechali je zamčené. Cynik by řekl: “To se jim to stávkuje, když jim stejně běží paušální kapitační platba za registrované pacienty."

18.10.2017 v 21:11 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 176 | Diskuse

Jiří Beránek

Jsem populista, xenofob, nacista a Putinův agent?

Pravice už z principu nemůže být populistická, protože pak už by nebyla pravicí. Pravicové hodnoty jsou svoboda, odpovědnost, pořádek, spravedlnost. Nic z toho není populistické.

18.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 17.99 | Přečteno: 411 | Diskuse

Václav Poddaný

Volby 2017

Volby 2017 se rychle blíží a mně to nedá a musím se vyjádřit. Voleb by jsme si měli v demokratické společnosti vážit, avšak v momentální době kapitalismu začínají být spíše k smíchu. Nejen z tohoto důvodu je potřeba přemýšlet.

18.10.2017 v 20:37 | Karma článku: 5.01 | Přečteno: 165 | Diskuse

Martin Makr Kratochvíl

33% OBČANŮ JSOU SVOBODNÍ

Přijďte stvrdit svým hlasem své přesvědčení, životní styl a nenechte si ho nikým vzít! Blíží se volby. Někteří z Vás jsou už rozhodnutí komu dát hlas. Mnoho z Vás však váhá a nakonec k volbám nejde. Berete to jako projev svobody.

18.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 295 | Diskuse
Počet článků 89 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3729
Apolitik s vytříbeným vkusem pro nevhodno.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.