Milan Soušek

S koulemi v ruce se člověk dobře pobaví

18. 01. 2013 14:00:00
Všechno má svoje. Aby člověk byl dobrý, měl by se něco přiučit. A s těmi koulemi je tomu také tak. Stačí chtít a věnovat se tomu. Zlepšit se pak může každý. Úplně každý. Od těch, co ji už udrží, až po ty, co ji ještě udrží v ruce.

Pokud vzniká z úvodu nejasnost, tak velmi pravděpodobně může jít pouze o dva možné směry. Buď kuželky, anebo bowling. Zůstaňme u toho bowlingu. To je jedna z vůbec nejoblíbenějších zábav všech vrstev lidí. Hraje se v partě, se známými, s kolegy v práci, ale i výkonnostně. Bowling je sport a má jako takový svoje oficiální zastoupení v České Bowlingové Asociaci, která je organizátorem bowlingu jako sportu.

Bowling z pohledu historického má prapůvod v kuželkách. Ty byly velmi rozšířené a populární a vlastně jsou i dodnes. Jenže v USA se na kuželkách začalo sázet, hrálo se o peníze. To vadilo manželkám hráčů a dalším lidem z okolí kuželek. Problém se stupňoval, až byly kuželky v USA v podstatě na nátlak manželek zakázány. Ale nebyli by to chlapi, aby si neporadili. Během docela krátké doby se zrodila modifikovaná obdoba kuželek nazvaná bowling. Také se hrálo na dráze, házelo se na kuželky, kouli přibyly 3 otvory na prsty, změnila se velikost koule a také její materiál. Tak se zrodil bowling, jehož popularity se lavinovitě šířila z USA všemi směry. Dostal se i k nám a jeho rozmach v ČR nastal zejména v 90. letech minulého století. Začaly růst bowlingové herny jako houby po dešti, přišly firmy zabývající se výrobou drah a budováním bowlingových center a to byl základ pro růst českého bowlingu.

Bowling je jako zábava vynikající věc. Stačí si pronajmout dráhu, půjčit speciální bowlingové boty v herně a vybrat si z místních bowlingových koulí tu pravou, která nejlépe sedne do ruky podle váhy i podle otvorů pro prsty. A pak už stačí jediné - dobře mířit a srazit co nejvíce kuželek, pokud možno prvním hodem (strike - strajk). Když se to nepovede, je k dispozici druhý hod, kterým je fajn zbylé kuželky dorazit (spare - dohoz). Tím je odehrán jeden frame - frejm. Ve hře je takových frejmů 10.

Počítání se zdá komplikované, ale není. Kdo srazí prvním hodem všechny kuželky, má na skóringovém monitoru značku "X". Tou se označuje strike - strajk. Základním ziskem je 10 bodů za 10 sražených kuželek. Bonusem navíc je, že k tomu se po "X"na monitoru načítají ještě výsledky dvou následujících hodů. Takže když se podaří zahrát 3 strajky za sebou, objeví se dosažené číslo pod prvním strajkem 30. 10 za první strajk + deset za druhý strajk + 10 za třetí strajk. Více se nikdy za žádných podmínek nepřičítá. Z toho vyplývá, že maximum je v 1 frejmu 30 a nejvyšší možná hra při deseti frejmech je 300. Takové hře se říká "Perfect game". Dosažení tohoto výsledku je snem každého hráče bowlingu.

Pokud hráč dohodí zbylé kuželky druhým hodem, objeví se na monitoru symbol "/". To znamená spare, čili dohoz. Výhoda hráče je, že do hodnoty tohoto frejmu se znaménkem "/" se vždy přičítá ještě jeden další hod. Pokud například hráč má v nějakém frejmu 8 sražených kuželek prvním hodem a dvě sražené druhým hodem, má za tento frejm 10 bodů, ke kterým se přičte počet sražených kuželek v dalším jednom hodu. Pokud je to například strajk, tedy všech 10 kuželek, pak se v daném frejmu objeví dosažený počet bodů 20 (8+2+10). Pokud hráč ve druhém hodu žádnou kuželku netrefí, pak se k danému frejmu už nikdy nepřičítá žádný další hod a frejm je plně ukončen.

Tak co, je tu někdo, kdo si už zahrál Perfect game, tedy 300, čili 12 strajků za sebou?

Autor: Milan Soušek | karma: 6.84 | přečteno: 604 ×
Poslední články autora